1988 Gay Men's Mystery/Science Fiction Short List |
Death Takes the Stage |
Donald Ward |
Unicorn Mountain |
Michael Bishop |
Obedience |
Joseph Hansen |
Who's Next |
George Baxt |
1988 Gay Men's Mystery/Science Fiction Winner |
Goldenboy |
Michael Nava |
1988 Lesbian Mystery/Science Fiction Short List |
Lessons in Murder |
Claire McNab |
Mundane's World |
Judy Grahn |
Heavy Gilt |
Dolores Klaich |
The Crystal Curtain |
Sandy Bayer |
1988 Lesbian Mystery/Science Fiction Winner |
Skiptrace |
Antoinette Azolakov |
|
|
1989 Gay Men's Science Fiction/Fantasy Short List |
Walking Water/After All This |
Thom Nickels |
Key West 2720 AD |
William K. Eakins |
Magic's Pawn |
Mercedes Lackey |
Gentle Warriors |
Geoff Mains |
1989 Gay Men's Science Fiction/Fantasy Winner |
Somewhere in the Night |
Jeffrey N. McMahan |
1989 Lesbian Science Fiction/Fantasy Short List |
Clicking Stones |
Nancy Tyler Glenn |
In the Blood |
Lauren Wright Douglas |
Memories and Visions |
Ed. Susanna J. Sturgis |
Sue Slate: Private Eye |
Lee Lynch |
1989 Lesbian Science Fiction/Fantasy Winner |
What Did Miss Darrington See? |
Ed. Jessica A. Salmonson |
1990 Gay Men's Science Fiction/Fantasy Short List |
Alternate Casts |
Marsh Cassday |
Enchantments of Flesh and Spirit |
Storm Constantine |
The Gift |
Scott Edelman |
1990 Gay Men's Science Fiction/Fantasy Winners |
Magic's Price |
Mercedes Lackey |
Secret Matter |
Toby Johnson |
1990 Lesbian Science Fiction/Fantasy Short List |
Doc and Fluff |
Pat Califia |
Mighty Good Road |
Melissa Scott |
Priorities |
Lynda Lyons |
Virago |
Karen Marie Christa Minns |
1990 Lesbian Science Fiction/Fantasy Winner |
Gossamer Axe |
Gael Baudino |
1991 Gay Men's Science Fiction/Fantasy Short List |
Embracing the Dark |
Ed. Eric Garber |
Mirage |
Perry Brass |
Steam |
Jay B. Laws |
Vampires Anonymous |
Jeffrey N. McMahan |
1991 Gay Men's Science Fiction/Fantasy Winner |
The Dark Beyond the Stars |
Frank M. Robinson |
1991 Lesbian Science Fiction/Fantasy Short List |
Mega |
B. L. Holmes |
Shadows of Aggar |
Chris Anne Wolfe |
Stranded |
Camarin Grae |
Zeta Base |
Judith Alguire |
1991 Lesbian Science Fiction/Fantasy Winner |
The Gilda Stories |
Jewelle Gomez |
1992 Gay Men's Science Fiction/Fantasy Short List |
Lost Souls |
Poppy Z. Brite |
The Living One |
Lewis Gannett |
Cry Gender |
Thomas T. Thomas |
Tale of the Body Thief |
Anne Rice |
1992 Gay Men's Science Fiction/Fantasy Winner |
China Mountain Zhang |
Maureen F. McHugh |
1992 Lesbian Science Fiction/Fantasy Short List |
Return to Isis |
Jean Stewart |
Speaking Dreams |
Severna Park |
Dreamships |
Melissa Scott |
Running Fiercely Toward a High Thin Sound |
Judith Katz |
1992 Lesbian Science Fiction/Fantasy Winner |
Ammonite |
Nicola Griffith |
1993 Science Fiction/Fantasy Short List |
Drawing Blood |
Poppy Z. Brite |
In the Garden of Dead Cars |
Sybil Claiborne |
Burning Bright |
Melissa Scott |
The Unfinished |
Jay Laws |
1993 Science Fiction/Fantasy Winner |
The Fifth Sacred Thing |
Starhawk |
1994 Science Fiction/Fantasy Short List |
The Furies |
Suzy McKee Charnas |
Metal Angel |
Nancy Springer |
Storm Warning |
Mercedes Lackey |
Warriors of Isis |
Jean Stewart |
1994 Science Fiction/Fantasy Winner |
Trouble and Her Friends |
Melissa Scott |
1995 Science Fiction/Fantasy Short List |
Dryland's End |
Felice Picano |
Dark Angels |
Pam Keesey |
Atlantis: Three Tales |
Samuel Delaney |
1995 Science Fiction/Fantasy Winners |
Shadow Man |
Melissa Scott |
Slow River |
Nicola Griffith |
1996 Science Fiction/Fantasy Short List |
Godmother Night |
Rachel Pollack |
Sons of Darkness |
Ed. Michael Rowe & Thomas S. Roche |
Swords of the Rainbow |
Ed. Eric Garber & Jewelle Gomez |
Women Who Run With Werewolves |
Ed. Pam Keesey |
1996 Science Fiction/Fantasy Winner |
Sacrament |
Clive Barker |
1997 Science Fiction/Fantasy Short List |
Grave Passions |
Ed. William Mann |
The Harvest |
Perry Brass |
Monsters in the Closet |
Ed. Harry M. Benshoff |
The Drag Queen of Elfland |
Ed. Lawrence Schimel |
1997 Science Fiction/Fantasy Winner |
Bending the Landscape |
Ed. Nicola Griffith & Stephen Pagel |
1998 Science Fiction/Fantasy Short List |
Desmond |
Ulysses G. Dietz |
Falling to Earth |
Elizabeth Brownrigg |
Things Invisible to See |
Ed. Lawrence Schimel |
1998 Science Fiction/Fantasy Winners |
Bending the Landscape II |
Ed. Nicola Griffith & Stephen Pagel |
Galilee |
Clive Barker |
1999 Science Fiction/Fantasy Short List |
Night Shade: Gothic Tales by Women |
Ed. Victoria Brownworth & Judith Redding |
The Annunciate |
Severna Park |
The Gumshoe, the Witch, and the Virtual Corpse |
Keith Hartman |
Through a Brazen Mirror |
Delia Sherman |
1999 Science Fiction/Fantasy Winner |
Minions of the Moon |
Richard Bowe |
|
|
2000 Horror/Science Fiction/Fantasy Short List |
Queer Fear |
Ed. Michael Rowe |
Merrick |
Anne Rice |
Angel Lust |
Perry Brass |
Jumping off the Planet |
David Gerrold |
2000 Horror/Science Fiction/Fantasy Winner |
Kirith Kirin |
Jim Grimsley |
2001 Science Fiction/Fantasy/Horror Short List |
Bending the Landscape: Horror |
Ed. Nicola Griffith & Stephen Pagel |
Bound in Blood |
David Thomas Lord |
Gumshoe Gorilla |
Keith Hartman |
Vampire Vow |
Michael Schiefelbein |
2001 Science Fiction/Fantasy/Horror Winner |
Point of Dreams |
Melissa Scott & Lisa A. Barnett |
2002 Science Fiction/Fantasy/Horror Short List |
Daughters of an Amber Noon |
Katherine V. Forrest |
Seeds of Fire |
Karin Kallmaker (Laura Adams) |
The Devil Inside |
Randy Boyd |
Wired Hard 3 |
Ed. Cecilia Tan |
2002 Science Fiction/Fantasy/Horror Winner |
Queer Fear II |
Ed. Michael Rowe |
2003 Science Fiction/Fantasy Short List |
Elf Child |
David M. Pierce |
The Red Line of Yarmald |
Diana Rivers |
The Substance of God |
Perry Brass |
Vampire Thrall |
Michael Schiefelbein |
2003 Science Fiction/Fantasy Winner |
Necrologue |
Ed. Helen Sandler |
2004 Science Fiction/Fantasy/Horror Short List |
Firelands |
Michael Jensen |
Shadows of the Night: Queer Tales of the Uncanny and Unusual |
Ed. Greg Herren |
The Wizard of Isis |
Jean Stewart |
With Her Body |
Nicola Griffith |
2004 Science Fiction/Fantasy/Horror Winner |
The Ordinary |
Jim Grimsley |
2005 Science Fiction/Fantasy/Horror Short List |
Fledgling |
Octavia Butler |
Shapers of Darkness |
David B. Coe |
Temple Landfall |
Jane Fletcher |
No Sister of Mine |
Jeanne G'Fellers |
2005 Science Fiction/Fantasy/Horror Winner |
Daughters of the Emerald Dusk |
Katherine V. Forrest |
2006 Science Fiction/Fantasy/Horror Short List |
Carnival |
Elizabeth Bear |
Mordred, Bastard Son |
Douglas Clegg |
A Strong and Sudden Thaw |
R. W. Day |
Spin Control |
Chris Moriarty |
2006 Science Fiction/Fantasy/Horror Winner |
Izzy and Eve |
Neal Drinnan |
2007 Science Fiction/Fantasy/Horror Short List
|
Wicked Gentlemen |
Ginn Hale |
A Companion to Wolves |
Sarah Monette and Elizabeth Bear |
Spaceman Blues: A Love Song |
Brian Francis Slattery |
Ha'penny |
Jo Walton |
2007 Science Fiction/Fantasy/Horror Winner |
The Dust of Wonderland |
Lee Thomas |